Monday, 15 April , 2024
افزونه جلالی را نصب کنید.
شناسه خبر : 2816
  پرینتخانه » دسته مطالب اسلایدری, سرمقاله تاریخ انتشار : 14 اسفند 1402 - 11:21 |

از نواصولگرایان تا افول قدرت پدرخوانده

سرمقاله مهدی فتاحیان  انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حاوی رویدادهایی بود که شاید کمتر کسی می توانست آن را پیش بینی کند. از آن جمله می توان به پیروزی محمد رشیدی با رای حداقلیِ کمتر از ۶ درصد حائزین شرایط رای دهی اشاره کرد که پیام مهمی دارد.  هر چند رویدادهای دیگر در ۱۰ […]

از نواصولگرایان تا افول قدرت پدرخوانده

سرمقاله

مهدی فتاحیان

 انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حاوی رویدادهایی بود که شاید کمتر کسی می توانست آن را پیش بینی کند. از آن جمله می توان به پیروزی محمد رشیدی با رای حداقلیِ کمتر از ۶ درصد حائزین شرایط رای دهی اشاره کرد که پیام مهمی دارد.

 هر چند رویدادهای دیگر در ۱۰ روز گذشته هم موضوعات قابل توجهی را رقم زده است. پدرخوانده قدرت سیاسی و مالی در کرمانشاه این بار نتوانست به عنوان نفر اول به مجلس راه یابد و شاید مهمتر از آن سرکشی شورای ائتلاف اصولگرایان بود که نخواستند مصری را به عنوان نفر برگزیده خود به مردم معرفی کنند و به دنبال چهره جدیدی از نو اصولگرایان کمتر شناخته شده بودند.

هر چند قدرت پدر خوانده به این سرکشی نو اصولگرایان چربید و با برخورد تند شورای ائتلاف اصولگرایان استان و کشور مواجه شدند و ناچار، اقدام به تغییر لیست نامزدهای مورد حمایت خود کردند. به نظر می رسد که شاهد نسل جدید اصولگرایی در کرمانشاه خواهیم بود که دموکرات تر و رسیک پذیرتر از سَلَف خود عمل می کنند.

عدم راهیابی مصری به مجلس در دور اول انتخابات تقریبا جزء اتفاقات محال بود اما با ورود شخصیت های تاثیرگذاری در اردوگاه اصولگرایی و مستقلین شهر کرمانشاه، مشخص شد که قدرت مصری در حال افول است. مصری که اسب خود را برای رفتن به بهارستان در دور اول انتخابات زین کرده بود فعلا درگیر اعتراض به آراء اعلامی است. بنا بر اخبار واصله او به منظور اعتراض به آراء اعلامی، به وزارت کشور رفته است. مصری سال هاست که باید توسط مردم کرمانشاه، بازنشسته می شد و جای او را فردی جوان تر و میانه رو می گرفت، اکنون روز این تغییر فرا رسیده است.

 رقبای مصری شخصیت های تاثیرگذاری هستند که هر کدام از آنها علاوه بر پایگاه قومی و قبیله ای در بین اقشار مختلف جامعه مورد اعتماد و تایید می باشند.

رحیمی زنگنه شخصیتی فرهنگی است که مورد اعتماد هنرمندان و جامعه فرهنگ استان کرمانشاه است او برای اولین بار است که کاندیدای مجلس شورای اسلامی می شود و اکنون به لقمه ای گلوگیر برای رقبا تبدیل شده و شانس ورود رحیمی به مجلس شورای اسلامی بسیار زیاد است.

رنجبر فرماندار محبوب مرم کرمانشاه است. تقریبا هر کسی که با رنجبر ارتباط داشته او را فردی موجه و کاردان می داند. رنجبر تنها نامزدی بود که پوستر تبلیغاتی متفاوتی از سایرین داشت که نشان از خوشفکری تیم تبلیغاتی اوست. وی دارای پایگاه مناسب قومی است و مورد اعتماد بخشی  زیادی از سیاسیون و فعالین اجتماعی کرمانشاه می باشد، لذا در بین رقبا از شانس زیادی برای ورود به مجلس شورای اسلامی برخوردار است. البته لازم به ذکر است بنابر ذات محافظه کارانه او تعدادی از دوستان خود را وارد کارزار انتخاباتی نکرده است.

امینی که بسیار محافظه کار است در ایام تبلیغات انتخاباتی با شخصیت های اصلاح طلب برای حمایت تماس می گرفت، اما حاضر نبود که با پرچم اصلاح طلبی وارد میدان شود او در ایام اعتراضات سال ۸۸ در مصاحبه ای با کیهان اظهارداشت که « از اصلاح طلبان پس از فتنه ۸۸ فاصله گرفته است ». این در حالی است که امینی قبلا از سبد رای اصلاح طلبان استفاده کرده است. در ایام تایید صلاحیت ها و معرفی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی او را جزء کاندیداهای اصلاح طلب قلمداد کرده بودند اما اصلاح طلبان هیچگاه او را مورد تایید قرار ندادند.

در هر حال باید منتظر ماند تا فهمید کدام یک از نامزدهای دوره دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی توان ورود به مجلس شورای اسلامی را دارند. البته نباید از خطر دور داشت که ائتلاف ها و حمایت ها می تواند در تغییر شرایط ذکر شده تاثیر بسزایی دشته باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.