Saturday, 20 July , 2024
امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 2642
  پرینتخانه » اجتماع, دسته مطالب اسلایدری تاریخ انتشار : 11 بهمن 1402 - 14:45 |

اطلاعیه: نیروی انتظامی پلیس افتخاری جذب می کند

پلیس افتخاری چیست؟ در سال ۱۳۹۲ طرحی تحت عنوان پلیس افتخاری از سوی معاون نیروی انسانی ناجا مطرح و اجرایی شد. بدین وسیله هر کدام از افراد جامعه در صورت علاقه مندی و داشتن شرایط لازم می توانند با نیروی پلیس انتظامی جمهوری اسلامی ایران همکاری کرده و در برنامه های مختلف شرکت نمایند. هدف از طرح پلیس افتخاری چیست؟ در پاسخ باید […]

اطلاعیه: نیروی انتظامی پلیس افتخاری جذب می کند

پلیس افتخاری چیست؟

در سال ۱۳۹۲ طرحی تحت عنوان پلیس افتخاری از سوی معاون نیروی انسانی ناجا مطرح و اجرایی شد. بدین وسیله هر کدام از افراد جامعه در صورت علاقه مندی و داشتن شرایط لازم می توانند با نیروی پلیس انتظامی جمهوری اسلامی ایران همکاری کرده و در برنامه های مختلف شرکت نمایند.

هدف از طرح پلیس افتخاری چیست؟ در پاسخ باید گفت که این طرح از یک سو جهت ایجاد ارتباط نزدیک تر با آحاد مردم و از سوی دیگر برای برقراری هر چه بیشتر و بهتر نظم و امنیت عمومی در جامعه بود. در واقع با این کار هم از هزینه ها کاسته می شود و هم بهره وری در جامعه مردمی پلیس افزایش می یابد.

گفتنی است که پلیس افتخاری در قالب عناوینی مثل پلیس یار، فرهنگ یار ترافیک، همیار پلیس و بازرسان نامحسوس مردمی به کار گرفته شده و همکاری آنها بر اساس نوع ماموریت شان می باشد.

این نکته را باید ذکر کرد که به کارگیری پلیس افتخاری به منزله استخدام یا اعطای درجه نظامی به این افراد در ناجا نبوده و متقاضیان از جایگاه غیر نظامی برخوردارند که تنها تحت نظر و فرمان تشکیلات منظم پلیس مشغول فعالیت می شوند. البته برای این منظور دوره های آموزشی در نظر گرفته می شود که رویکرد آن ها عمدتا فعالیت های فرهنگی و اجتماعی است.

در این میان، طبق گفته مقام ارشد پلیس افرادی که به صورت پلیس افتخاری با ناجا همکاری می کنند در اولویت استخدام در کادریابی و توان سنجی حضور در این ارگان قرار خواهند گرفت. همچنین برای این افراد یک کارت شناسایی صادر می شود و بسته به نوع ماموریت به آن ها قانون به کارگیری سلاح، آئین نامه های انضباطی آن، اصطلاحات و ادبیات نظامی و انتظامی نیز آموزش داده خواهد شد.

البته استفاده از سلاح و سایر تجهیزات انتظامی بستگی به ماموریت و همچنین دوره های آموزشی تیراندازی گذرانده شده توسط نفرات ویژه پلیس افتخاری دارد. بعلاوه، این افراد به تنهایی یا به انفرادی ماموریت انجام نداده و بایستی در کنار یک مامور حرفه ای از اینگونه تجهیزات استفاده کند. در حقیقت می تواند گفت که پلیس افتخاری به نوعی یاور و بازوی اجرایی پلیس محسوب می گردد.

شرایط عمومی جذب پلیس افتخاری

داشتن تابعیت ایرانی

التزام عملی به ولایت فقیه و احکام جمهوری اسلامی ایران

نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان ها

عدم سوء پیشینه کیفری

برخورداری از سلامت جسمی وروانی

نداشتن سابقه عضویت در احزاب یا طرفداری از گروه ها و جریانات سیاسی معارض

برخورداری از حسن شهرت اخلاقی و رعایت احکام شرعی

شرایط اختصاصی جذب پلیس افتخاری

تائید صلاحیت های مکتبی-امنیتی

داشتن حداقل یا حداکثر شرایط سنی (در موارد مختلف متفاوت است)

بومی بودن

داشتن مدرک تحصیلی در مقطع خواسته شده (در اغلب موارد دیپلم)

داشتن صلاحیت و توانایی لازم جهت انجام وظایف محوله

قابل توجه است که طبق شرایط استخدام پلیس افتخاری استان های مختلف، اولویت جذب غالبا با دانشجویان، دانش آموزان، کارمندان دستگاه های لشکری و کشوری، بازنشستگان ناجا و سایر نیروهای مسلح، بسیجیان و … است. در مورد شرایط سنی نیز باید گفت به طور کلی از ۱۷ تا ۶۵ سالگی می توانند در این طرح شرکت کنند.

مدارک لازم برای جذب پلیس افتخاری

اصل و کپی شناسنامه

اصل و کپی کارت ملی

مدرک تحصیلی

کارت پایان خدمت یا معافیت تحصیلی برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی

گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان

عکس پرسنلی

گواهی بسیج

کپی سوابق ایثارگری یا رزمندگی

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۲
 1. علیرضا دهقان :
  ۲۶ خرداد ۰۳

  ایثارگر فرجا هستم یک پرونده جانبازی شورای عالی فرجا جهت درصد برادر شهید و برادر جانباز شمیایی کردستان گردان ضربت تامین جاده و کمین ۱۳ال۱۴ نفر پایکاه محور جادها رو کوه بودم با اکثر سلاح های در دسرس آشنای دارم در آمزشی بهترین تیرانداز و هم در کردستان تکواندو کار میکردم ۵۷ سال سن دارم ولی با یک جوان بعد ۱۵ روز تمرین ورزشی مبارزه کنم دولت پشتم باشه هیچ ترسی بجز خدا از کسی ندارم و آماده شهادت برای کشورم و پرچم ایران هستم التماس دعا

 2. محمدرظ فکور :
  ۲۲ اردیبهشت ۰۳

  بنده در نیرو چندین سال خدمت کردم وبا همه آموزشها آشنای دارم بنده فقط سابقه دارم ولی تبرئه شدم

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.