«خدایا این اسلام را از دست مداحان نجات بده»+ویدیو و تصاویر میثم مطیعی در برنامه حسینیه معلی:

«خدایا این اسلام را از دست مداحان نجات بده»+ویدیو و تصاویر

چندی پیش خبری در رسانه های مجازی منتشر شد که موجب تعجب همگان شد. خبر این بود که یکی از مداحان برای حدود یک ساعت مداحی در یکی از شهرستان ها در هنگام تشییع پیکر شهدای گمنام ۶۰ میلیون تومام پول وجه نقد دریافت نموده است. این مبلغ برابر حداقل ۴ ماه حقوق یک کارمند و ۶ ماه حقوق یک کارگر است. هر چند خبرنگار انتشار کننده خبر مذکور بازداشت شد اما به اخبار غیر موثقی که در مورد دریافتی های مداحان از برگزاری مراسمات شایعه می شد صحه گذاشت.

این طبقه اجتماعی از نفوذ و تاثیر زیادی در هسته سخت قدرت برخوردار شده اند و به مناصب دولتی و حکومتی هم دست پیدا کرده اند. تا جایی قدرتمند شده اند که تیغ قوه قضاییه هم بر آنها کارگر نیست. همه می دانیم که محمود کریمی از مداحان نامدار کشور چندسال پیش اقدام به کشیدن اسلحه روی زوج جوانی کرده بود که اخبار آن در فضای رسانه ای کشور منتشر شد اما نمی دانیم که نهایتا به کجا ختم شد و آیا برای این جرم مشهود تنبیهی در نظر گرفته شد یا از کنار آن گذشتند . اگر این عمل سبب هیچ گونه حادثه‌ای نشود صرف عمل قدرت نمایی با سلاح گرم به قصد ترساندن دیگران، عمل مجرمانه بوده و مرتکب به مجازات حبس و شلاق محکوم می‌گردد. این در صورتی است سلاح مجوز داشته باشد. البته اگر سلاح فاقد مجوز باشد حمل کننده سلاح به مجازات حمل و نگهداری غیر مجاز نیز محکوم می‌شود.

پس از گذشت سال ها از گسترده شدن نفوذ و قدرت مداحان در کشور این طبقه با مردم عادی کشور فاصله گرفته و از اجناس برند و مارک‌دار استفاده می کنند و در میهمانی های مجلل از آنها پذیرایی می شود. این وضعیت موجب شده که مردم نسبت به مداحی و روضه خوانی آنها متاثر نشوند و متاسفانه تاثیر مداحی در حد یک موسیقی معمولی کاهش پیدا کرده است.

اخیرا با نزدیک شدن به فضای انتخاباتی و سرد بودن این فضا و بیم عدم حضور مردم در انتخابات، صدا و سیما که به دلیل تهی شدن دستش از هنرمندان مردمی و بنام و محبوب، اقدام به تغییر رویکرد کرده است. بنابراین شماری از افراد معروف اما نه چندان محبوب فرصت میدان داری پیدا کرده اند،

لذا بدین منظور در اقدامی بی سابقه پوشش یک مجری زن را به کت و دامن تقلیل داده و به او مجوز عشوه گری بی مزه ای دادند تا بتواند هر چند اندک بر مخاطبین تاثیر بگذار اما غافل از اینکه اغلب مردم این تصاویر را نه در تلوزیون بلکه در رسانه های مجازی آن هم با نگاهی عاقل اندر سفیه نگریسته اند. جای سئوال دارد که برنامه ریزان صدا و سیما از چه منظری به جامعه و افکار عمومی منتقد وضع وجود می نگرند که اقدام به چنین تصمیمات ابلهانه ای می گیرند. بدتر اینکه اخیرا در برنامه تلوزیونی حسینیه معلی اقدام به دورهمی تعدادی از مداحان نموده اند

که با طنازانی مشمئز کننده ای سعی در جذب مخاطب می نمایند، این رفتارها علاوه بر اینکه در شان مداح اهل بیت نیست بلکه چهره واقعی و بی روتوش آنها را نشان می دهد. رفتارهایی سخیف از افرادی که خود را مداح اهل بیت می دانند و به مناسبت های مختلف مردم را بر مصیبت های اهل بیت می گریانند. اینگونه رفتارها نمی تواند موجب تاثیر بر مردم و جذب آنها شود دیگر کار از این موضوعات گذشته و قدرت تاثیرگذاری رسانه های مجازی گوی را از صدا و سیما روبوده است. شاید درست ترین و مفیدترین سخنی که در برنامه حسینیه معلی گفته شد این بود که « خدایا این اسلام را از دست مداحان نجات بده ».