Saturday, 20 July , 2024
امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 2557
  پرینتخانه » اجتماع, دسته مطالب اسلایدری تاریخ انتشار : 02 بهمن 1402 - 21:37 |

دست اندازی ایلامی ها بر منابع بی صاحب کرمانشاه

از سوی شورای معتمدین و بزرگان ایل بولی ایلام متنی مبنی بر تقدیر و تشکر از مسئولین و نمایندگان استان در فضای مجازی منتشر شده که بر اساس آن بخشی از مراتع استان کرمانشاه تحت عنوان بانمیل در اختیار عشایر و دامداران ایلامی قرار خواهد گرفت. این مرتعِ ۵۸ هزار هکتاری سالهاست که مورد بهره […]

دست اندازی ایلامی ها بر منابع بی صاحب کرمانشاه

از سوی شورای معتمدین و بزرگان ایل بولی ایلام متنی مبنی بر تقدیر و تشکر از مسئولین و نمایندگان استان در فضای مجازی منتشر شده که بر اساس آن بخشی از مراتع استان کرمانشاه تحت عنوان بانمیل در اختیار عشایر و دامداران ایلامی قرار خواهد گرفت. این مرتعِ ۵۸ هزار هکتاری سالهاست که مورد بهره برداری دامداران ایل زوله که از ایلات بزرگ و مهم استان کرمانشاه می باشد قرار گرفته است.  

پیام تقدیر و تشکر بزرگان ایل بولی ایلام از مسئولین، به دلیل اجاز تعلیف دام در مراتع استان کرمانشاه

در بخش پایانی تقدیر نامه، از جوانان غیور ایل بولی به جهت خویشتن داری و سعه صدر تقدیر و تشکر نموده که موجبات درگیری و گسترده شدن اختلافات فی مابین نشده اند. این درحالی که بر اساس تقسیمات کشوری مرتع بانمیل متعلق به استان کرمانشاه است و سال هاست که دامدران ایل بزرگ زوله دام‌های خود را در این مرتع تعلیف می‌کنند اما به تازگی با تحریک برخی، تعدادی از عشایر ایلامی اقدام به ورود و نصب چادر در مرتع فوق الذکر نموده اند.

با توجه به اختلاف پیش آمده بر سر تعلیف دام و احتمال بروز درگیری در منطقه، معاون سیاسی، امنیتی استانداری کرمانشاه در مورخ ۲۰ دیماه ۱۴۰۲ برای حل و فصل اختلافات فی مابین کرمانشاه و ایلام با حضور معاون سیاسی، امنیتی استانداری ایلام در دفتر سردار میراحمدی معاون امنیتی وزیر کشور حضور بهم رساندند. بر اساس مصوبه جلسه (ایرنا)مقرر می شود که عشایر ایلامی ایل بولی همچنان از مراتع بانمیل که متعلق به استان کرمانشاه است بهره برداری نمایند. این درحالی است که بر اساس تقسیمات کشوری این منطقه متعلق به استان کرمانشاه است و ایل بزرگ زوله سال هاست که دام های خود را در این مراتع تعلیف نموده اند. بر این اساس مشخص نیست که معاون سیاسی، امنیتی استانداری کرمانشاه چرا در جلسه حاضر شده و ماحصل این ماموریت اداری برای کرمانشاه چه بوده است؟

لازم به توضیح است که تا کنون دو بار از خاک استان کرمانشاه( بخشی از سومار) منتزع و به استان ایلام ملحق شده است. ابتدا در سال ۱۳۷۲ طی مصوبه هیات دولت بخشی از خاک استان کرمانشاه در منطقه سومار به ایلام الحاق گردید در آن زمان به دلیل نبود فضای مجازی و عدم انعکاس اخبار در سطح وسیع، افکار عمومی نسبت به موضوع حساس نشد، مجددا در سال ۱۳۹۸ با ایجاد شهرستان جدید چوار در استان ایلام و با مصوبه هیات دولت، بخش های بیشتری از شهرستان سومار منتزع و به ایلام الحاق شد.

به نظر می رسد برای مسئولین استان ایلام موضوع تعلیف دام ها و بهره برداری عشایرین آن استان از مرتع بانمیل یک بهانه است زیرا آن مراتع و زمین ها موصوف بسیار ارزشمند هستند. این بخش از سرزمین استان کرمانشاه در مسیر سامانه عظیم گرمسیری است که آب سد داریان را تا دشت عباس ایلام منتقل میکند. تمام زمین های دیمی این منطقه به زمین آبی درجه ۱ تبدیل می شود، ضمنا به دلیل اقلیم گرم آن منطقه امکان ۳ نوبت کاشت محصول در سال میسرمی باشد. علاوه بر آن منابع عظیم گاز و معادن قیر طبیعی و گچ در آن مراتع و زمین ها وجود دارد که می تواند ثروتی هنگفت برای مردم منطقه و استان باشد،مخصوصاً تنگ بیجار .

از مهمترین دلایل دیگر می توان به مرز مشترک با عراق و شهر شیعه نشین مندلی اشاره کرد،مندلی نزدیک ترین راه به کربلا و بغداد است.

جناب آقای استاندار و مجمع نمایندگان استان، هم اکنون بزرگراه بیستون – حمیل – مهران در اراضی کشاورزی کرمانشاه در حال احداث است و متاسفانه هیچ مسئولی هم نسبت به این موضوع اعتراضی نمی کند این بزرگراه به غیر نابودی زمین های کشاورزی و منابع طبیعی هیچ دستاوردی برای استان کرمانشاه ندارد،با ساخت این بزرگراه و چنگ اندازی بر سومار عملا مرز خسروی به تعطیلی کشانده خواهد شد. و آن همه هزینه از بیت المال برای رونق بخشیدن به مرز خسروی از بین خواهد رفت.

جهت اطلاع مخاطبین گرامی باید عرض شود که از سوی معاون سیاسی، امنیتی کرمانشاه اسامی تعدادی از شهروندان ایلامی به مدیرکل منابع طبیعی استان جهت بررسی داده شده است. این لیست شامل نام ۱۴ نفر از عشایر بولی است که بدون اخذ مجوز و حق تعلیف در مراتع مورد اختلاف(بانمیل) اقدام به تعلیف دام ها و بر پا کردن چادر عشایری نموده اند. از لیست ۱۴ نفره مذکور، ۶ نفر از آنها در ایلام سکونت دارند، ۲ نفر از آنها راننده تاکسی هستند و مبادرت به جابجایی مسافر می کنند، تعدادی نیز در اهواز سکونت دارند. مراتب جهت اطلاع هم استانی های گرامی ذکر شد.

جناب آقای شعبانی جنابعالی در جایگاهی هستید که وظیفه پاسداری از سرحدات استان کرمانشاه بر عهده شماست. بر چه اساسی این لیست ۱۴ نفره را به مدیر کل منابع طبیعی به منظور صحت سنجی اینکه آیا آنها عشایر هستند یا خیر ابلاغ کرده اید؟، شما وظیفه داشتید که از همان ابتدا از ابلاغ و پیگیری این نامه خودداری کنید، این بخش جزء حوزه سرزمینی استان کرمانشاه است لذا هیچ مذاکره و معامله ای در این خصوص مورد قبول نیست. ضمنا این مطلب را باید در حضور معاون امنیتی وزیر کشور و معاون سیاسی، امنیتی ایلام اعلام می کردید که حدود سرزمینی استان کرمانشاه قابل مذاکره نیست. البته با عنایت به نفوذ مسئولین و نمایندگان استان ایلام ممکن بود شما از سِمَت تان برکنار شوید اما همیشه بین مردم کرمانشاه به مدیری توانمند و لایق و قاطع شناخته می شدید.  

نهایتا اینکه، این روند اگر منجر به نتیجه شود موجب صدور مجوز تعلیف برای سایر عشایر ایلامی نیز خواهد شد و کار از دست خارج می شود لذا باید از ادامه این رویه جلوگیری شود و در صورتیکه توانایی جلوگیری از ادامه کار را ندارید، کار را به ریش سفیدان و نخبگان استان بسپارید تا با رایزنی با مسولین ذیربط مشکل را حل و فصل نمایند.


به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۶
 1. جواد :
  ۰۶ تیر ۰۳

  من با شما موافقم. استان‌ایلام‌توسعه یافته تر است و مردمانی به مراتب نجیب تر از استان کرمانشاه دارند. ارتباط خونی و نسبی ما با ایدامیها بیشتر از کرمانشاه است

 2. رضا سوماری :
  ۱۸ اسفند ۰۲

  من خودم بچه سومار هستم با تمام وجود آرزو میکنم که هرچه زودتر سومار جزئی از استان ایلام بشه الان ۳۵ سال از جنگ گذشته سومار هنوز جاده نداره آب آشامیدنی نداره هنوز یک خرابه باقیمانده از جنگه کوچکترین توجهی از طرف مسئولین نالایق کرمانشاه به سومار نمیشه همون بهتر که زودتر از کرمانشاه منفک بشه

  • admin-site :
   ۱۸ اسفند ۰۲

   لوتوس پرس:
   با سلام. متاسفانه ناکارآمدی مسئولین کرمانشاه باعث عدم توسعه استان شده است. الان استان ایلام نسبت به استان کرمانشه بسیار توسعه یافته تر است.

 3. سپاس :
  ۰۳ اسفند ۰۲

  با سلام .بانمیل متعلق به اجداد بنده هست و درسال۱۰۹۳هجری قمری خریده اند.

  • admin-site :
   ۰۵ اسفند ۰۲

   مبارک باشه ان شاالله

 4. محمد :
  ۲۰ بهمن ۰۲

  خاک بر سر شما که چشم دیدن پیشرفت استان همزبان و همسایه تان را ندارین

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.